среда, 29 сентября 2010 г.

Психологія, що застрягла в дупі України

Давненько я сюди не писала. Пора стрянути пил з блогу :) Сьогодні писатиму про досить цікаву, і, як на мене, проблемну тему - психологія. Я не збираюсь тут викладати тести і приймати замовлення типу: "О, розкажи щось про мене!" - мене від цього нудить, по правді. Це просто роздуми, факти, спостереження, які варті Вашої уваги.

Щодня переглядаю массу інформації, пишу усіляку нісенітницю у вигляді реклами, що у мене наче класно виходить :)). Насправді хочу звернути Вашу увагу на падіння психології як науки в Україні. Я - живий свідок тому, який у ідеалістичному розумінні цієї науки розчарувався ще 2 роки назад. Коли я була на Всеукраїнській олімпіаді з психології мене здивував пафос, блат і зверхність багатьох учасників. Обідаючи разом зі студентками Донецького Національного університету, перше їхнє запитання було не "Як справи? Звідки ти?", а "В каком стиле ты работаешь?" Звісно ж, що в ніякому, бо мій гавноунівер не практикував жодного напряму в психології в практиці, хоч у Львові активно йшов напрям арттерапії та фройдівського психоаналізу. Інші учасники дивились на тебе типу "Якого хєра вона сюди припхалася і чого це вона в кедах, а не в костюмі?" (стилю не зраджую за жодних умов :)) Проблеми, що розглядалися, були накручені одна навколо одної - розвиток пам*яті у молодших школярів, тренінги по тривожності - то саме, що для Вас "Додаток до браузеру ІЕ 9", "Зміна кольорів у браузері ІЕ 9", тобто таке лайно, яке наче вносить новизну, але чогось суттєво нового не створює. І так більша половина учасників.

До чого я веду. В універі те саме. Психологія стоїть на місці, затираючи до дир фізіологію та соціальну психологію, та передираючи публікації, дослідження вчених, які давно покояться з миром, і хтось на них фігачить свої дисертації. На мене дивились вовком, коли я казала, що візьмусь за інтуїцію. Тільки не моя улюблена викладачка, з якою ми взаємно вибрались при написанні бакалки :). Ця людина оригінальна, людина, яка реально має психологічну освіту, яка разом зі мною попускала у групі одного ідіота, який вважав себе генієм :). Вона підтримала мене у виборі роботи, бо сама щороку складає докупи тупарилі бакалки на тему тривожності, агресії, емоційної сфери. Я їздила зі статтями по інтуїції на Міжнародні конференції і там на мене дивились скоса. Один викладач сказав, що інтуїція належить до сфери філософії. Проте інша викладачка йому заперечила та одобрила мою тему.

Ця псевдонаука боїться чіпати нове. Не кажу, що вона повністю занепала - є розумні люди, творчі, із свіжими ідеями, які винаходять щось дійсно потрібне і нове, але не сумніваюсь, що їх так само давили, як і мене.

У творчому завданні на олімпіаді я описала випадок з дівчиною, яка передбачила смерть своєї бабусі. Я провела інтерв*ю з нею та ще з декількома потенційно-інтуїтивними студентами, провела експеримент і мені це завдання оцінили у 8 балів з 20 проти того, що у теоретичному я описувала якусь стандартну фігню і набрала 14 з 20.

Ви гляньте на книжні полиці, на полиці інтернет-магазинів, подивіться, що читають Ваші сусіди-невдахи. "10 способов стать богатым", "10 способов стать счастливой", "10 шагов для создания бизнеса", "10 шагов, чтобы открыть себя" - ось лайно, яке тепер лежить на полицях з надписом "Психологія". Це не психологія! Це виродки, які планують заробити на людях, які поняття зеленого не мають, що таке терапія, психоаналіз, психокорекція і т.д. З одного боку вони виродки. А з іншого - вони досить кмітливі, бо на такій ситуації, як у нас в країні можна будувати золоті гори. Массовий психоз, спричинений нестачею коштів, відчуттям безззахисності, спогляданням агресії, легко розвіяти такою літературою, бо людина шукає захисту у книгах та інтернеті, а поняття "психологія" зараз модне, а те, що у нього вкладають того ніхто не знає. І вони купують, і читають, і вірять у цю нісенітницю, написану Олександром Махнатовим (видуманий :)) і мов ті америкнські баптисти, простягають руки до неба у надії на тонну манни, що ось я прочитав книжку і зараз я стану багатим. Ага, хєр Вам!

А щодо недосліджених явищ у психології - типу інтуїції, дітей індіго, передчуття подій скажу ось що. Українська наука боїться лізти туди, де мало що відомо. Бо на захисті бакалки чи дисертації Вам скажуть: "А де докази, шановний?" Впевнена, що за кордоном моє дослідження (кореляційний аналіз на з2 показника!), яке довело наявність інтуїції та навіть виокремило її ознаки, мало би куди більше значення. А тут ментальність стала раком і не дає продиху.

Вивчайте для себе, впріться рогом, бо ніхто крім Вас, так не відчуває, де пахне істиною ;) :*